Turó als Jocs Mediterranis de TGN 2017

Els nostres alumnes de 4t de primària Marçal Montserrat, José María Crespo i Gerard Gotarra han pogut participar i gaudir en directe de l'acte de presentació de la mascota dels Jocs Mediterranis de Tarragona 2017 .

Els nostres alumnes de 4t de primària Marçal Montserrat, José María Crespo i Gerard Gotarra han pogut participar i gaudir en directe de l'acte de presentació de la mascota dels Jocs Mediterranis de Tarragona 2017 . Ells han estat els 3 alumnes finalistes de Turó que han participat en el concurs per escollir la mascota.

El nom de Tarracus ha estat l'escollit per anomenar el símbol que ha de representar un dels actes esportius més importants de Catalunya. De color groc daurat, color molt identificat amb la ciutat de Tarragona i la seva famosa muralla, també color blau, representant la mar Mediterrània, porta un mocador de casteller per què la ciutat amfitriona és una referència en el món casteller. El disseny original va sorgir de l'Aleix Girona, un dels 10.000 nens que van enviar les seves propostes. Posteriorment, el dissenyador francès Jean Jullien va fer uns petits retocs per acabar de donar forma al Tarracus definitiu.

La presentació de la mascota va omplir el Teatre Tarragona en un acte que va comptar amb la presència del Rei Felip VI i en el que l'alcalde de la ciutat, Josep Fèlix Ballesteros, va destacar la importancia d'aquesta cita esportiva per a la projecció internacional de la ciutat. Tambè va intervenir el president del Comité Olímpico Español, Alejandro Blanco i el president del Comité Internacional dels Jocs Mediterranis, Amar Addadi. I entre el públic, els finalistes i els profesors que han representat totes i cadascuna de les escoles. L'acte, que va començar amb El Cant dels Ocells de Pau Casals, va voler reivindicar la pau i la convivència de cultures en el Mediterrani.


Noticia
Articles relacionats